top of page

İnme Sonrası Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

İnme beyin hücrelerine giden oksijen ve besin akışının herhangi bir nedenle aniden kesilmesi sonucu oluşur. 

İskemik İnme: Damarların genelde pıhtı ile tıkanması sonucunda oluşur. İnmelerin %85'i bu türdendir.

Hemorajik İnme: Beyindeki bir damarın yırtılması sonucunda beyin dokusuna kan sızması ile meydana gelir.

inme.jpg

İnmeye neden olan risk faktörlerinin başında yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve sigara kullanımı gelir. Bununla birlikte yanlış beslenme alışkanlıkları, aşırı kilo, diyabet ve sedanter yaşam tarzı inmeye zemin hazırlayan önemli faktörlerdir.

İnme sonrası acile başvurulması birlikte tedavi süreci başlar ve doktorunuzun belirlediği ilaçlı ve cerrahi tedavilerle devam eder. Mümkün olan en kısa sürede multidisipliner bir ekiple rehabilitasyon süreci başlar. Fonksiyonların mümkün olan maksimum seviyede tutulması ve kişinin günlük yaşamda tam bağımsız olması amaçlanır. 

Fizyoterapist felçli hastanın tıbbi bilgilerini, fiziksel durumunu ve çevresel etkenleri değerlendirir, fizyoterapi programını belirler ve uygular.

Fizyoterapi uygulamaları'nın en önemlisi egzersizdir. Egzersizin nöroplastisiteye etkisi güncel bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış durumdadır.

Diğer fizik tedavi uygulamaları: Ortez, elektrik stimulasyonları, kinezyolojik bantlama, sıcak-soğuk uygulamaları, manuel terapi uygulamaları, hidroterapi, yardımcı cihazların eğitimi, ... ( Size uygun tedavi için mutlaka doktorunuza ve fizyoterapistinize danışın.)

bottom of page